CQ caller v1.0 by OK1CJH

Získal jsem nějaký modul od Jablotronu s obvodem ISD1420S. U OK1VM jsem našel schéma na hlasový dávač. Časovač 555 pro řízení mě přišlo jako skvělý nápad, žádné další luxusní funkce nepotřebuju. Navrhl jsem plošný spoj do krabičky KM35. Časovači nevypínám napájení, ale signál OEM, vyšlo to líp na DPS. Dodělal jsem několik drobných vylepšení. FT-897 má pro mikrofon samostatnou zem, tak přibylo NF oddělovací trafo. Původně jsem chtěl dát sekundár paralelně s mikrofonem, ale bylo nutné přidat zisk mikrofóního zesilovače v menu TRX. Protože to nechci stále v rádiu měnit v závislosti na tom, zda mám mikrofon přímo nebo přes dávač, přibylo relátko. Nějak v tom lupalo, tak jsem kontakty překlenul rezistory 100 Kohm. Když už byl oddělený mikrofon i NF výstup z ISD1420S, doplnil jsem relé pro spínání PTT. Zrušit zemní smyčky nemůže uškodit, spíš naopak. NF výkon ISD1420S není žádná sláva, tak přibyl PA s LM386. Mikrofóní předzesilovač v ISD taky není žádný zázrak, tak jsem vyvedl NF vstup na konektor cinch. Na desce je jumper pro zvolení nahrávání z interního mikrofonu nebo z konektoru cinch. Tlačítka na mikrofonu při závodech vůbec nepoužívám, tak jsem je využil pro ovládání Start, Stop. Původní funkce jsem přesunul na dávač. Nakonec už jen nějaké přepěťové ochrany.

Výrobní dokumentace

Protože obvod je už celkem zastaralý a začíná být nedostupný, tak jsem si s plošným spojem moc práce nedal. Zbylo tam dost signálů, které je nutné propojit drátovýmy propojkami. U konektorů jsou ve schématu popisky. Zapomněl jsem dopsat popisek, že k XC15 je potřeba připojit signál MIC_PTT. Mezi kontakty relé je potřeba dodatečně dopájet 100 Kohm rezistory.

Schéma Deska Osazení zhora Osazení zespoda

Propojení

Propojovací kablík je zapojen 1:1. Použil jsem plochý kabel, ale je to dost neforemné a nepraktické. Lepší by byla kulatá licna a na signál mikrofonu použít kroucený pár. PTT signál jsem zvažoval připojit na konektor CINCH. V případě použití transvertoru se sequencerem je potřeba spínat PTT v XVRTu, který pak spíná PTT v TRXu. Zatím jsem to připojil na konektor MODULAR a CQ caller spíná přímo TRX.

Ovládání

Ovládání je velice jednoduché. Zapíná se to připojením napájení. Přepínačem "AUTO" se zvolí jednorázové nebo opakované dávání výzvy. Knoflíkem "SPEED" se nastaví optimální perioda opakování. Knoflík "VOLUME" je na nastavení hlasitosti repra. Tlačítko START, STOP, REC je už snad jasné. Při nahrávání je doblé vypnout režim AUTO.

Odkazy

OK1VM - opakovač