Plošný spoj pro Winkeyer

Dostal jsem Winkeyer chip s prosbou, abych navrhl plošný spoj. Konstrukce mně přišla celkem užitečná, tak jsem se do toho asi po tři čtvrtě roce pustil. WK je externí paměťový klíč. Ovladatelný pastičkou nebo po sériové lince, který vyvinul Steve K1EL.

Zapojení je převzato z dokumentace „WKUSBKit“. Provedl jsem pouze několik drobných změn. Doplnil jsem ochranné diody, transily, stabilizátor (abych mohl klíč napájet ze stejného akumulátoru jako TRX, občas nějaký kondenzátor). Plošný jsem navrhoval do levné plastové krabičky ovšem s ohledem na EMC kompatibilitu (obustranně rozlitá GND, VF blokování). Obvod Winkeyer1 umožňuje připojit 4 tlačítka, novější verze 6 tlačítek. Na plošný spoj jsem tedy umístil 4 tlačítka. Konektory XC3 a XC4 slouží pro případné přidání zbývajících tlačítek.Potenciometr jsem záměrně umístil na plošný spoj, aby nikde nebyly zbytečné vodiče, do kterých může pronikat VF. Kovové části potenciometru jsou také uzemněné. Vzal jsem v potaz možnost, že někomu může vyhovovat jiná krabička, a bude chtít mít hřídelku na opačné straně desky. Z toho důvodu jsem doplnil propojky X3 a X4, které slouží k výběru směru otáčení potenciometru. Po prozkoumání dokumentace k FT232 jsem doplnil kondenzátor C3 a signalizační diody HL1-HL3. Nejužitečnější je dioda HL3, která se rozsvítí, až když se inicializuje driver v PC. HL1 a HL2 téměř vůbec nesvítí, protože komunikace mezi WK a PC je velice krátká. Na místo REP1 jsem původně osadil samopípací piezo "PEB8". Myslel jsem si že tam má být. Steve K1EL má v dokumentaci pouze napsáno "piezo". Později jsem zjistil, že lze softwarově měnit frekvenci tónu. Z fotek „WKUSBKit“ jsem zjistil, že tam má Steve osazen speciální reproduktorek RDI-DTM-1206, kterému nevadí DC offset. Bohužel má jinou rozteč vývodů a špatně se shání.Vyřešil jsem to tak, že místo "původního pieza / repra" je odpor 100 ohmů a paralelně k němu sériová kombinace kondenzátoru 10 uF a reproduktoru z GESu "SPM 28/8". Reproduktor je přilepen na dno krabičky.

Ferity L1 – L4

Na místo L1 až L4 jsem ve svém vzorku osadil rezistory 1 ohm. Pro lepší zamezení pronikání VF je dobré použít navržené ferity "WÜRTH ELEKTRONIK 74279209". Jsou vyrobeny z vysokoztrátového materiálu.


Graf charakteristické impedance

Mechanické provedení

Vše je patrné z fotek. Otvory se vyvrtají tak, že se oboustrannou izolepou přilepí štítek a vrtá se přímo přes něj. Pak se nahradí novým. Hmatníky tlačítek jsou udělané ze starých LED diod a přilepené lepidlem "UHU PLAST". Štítek je zalaminovaný papír. Okolí děr pro talčítka je nevzhledné, proto je schované objímkou na LED diodu. U objímky je potřeba odříznout západku. Na mém prototypu jsou JACK konektory příliš hluboko, proto jsem musel udělat pro kabelové JACKy velké otvory, aby šly zasunout na doraz. Knoflík WPM jsem nechtěl mít moc vysoký. Použil jsem variantu se šipkou, kterou jsem odstranil. WinKeyer obsahuje 3 země oddělené optočleny. Použil jsem plastové šroubky, abych si jednu z nich nevyvedl na povrch krabičky. Případně lze použít plastové distanční sloupky.


Dokumentace

Dokumentace je určena pro inspiraci a nekomerční použití.

Gerber data jsou upravená od mého prototypu. Posunuté JACK konektory a nějaké drobnosti. Zatím nevím, že by někdo nové gerber data použil a odzkoušel.

Schéma Štítek Osazení zhora Osazení ze spoda Rozpiska součástek Seznam materiálu Gerberdata pro Pragoboard Gerberdata pro SeeedStudio

Odkazy

WKUSB - Dokumentace feritu