XVRT 433/3400 MHz HR3A

Na setkání v Holicích mě zaujala stavebnice HR3A ve stánku BTV. Po setkání jsem zjišťoval, jestli mám v okolí vůbec nějaké potencionální protistanice a napsal jsem Michalovi OK1VM dotaz, jak vlastně vypadá provoz na 9 cm. Michal OK1VM postavil dva kusy této stavebnice a na svém webu popsal, co přestavba obnáší. Nevypadá to až tak složitě, Hi. Rozhodl jsem se a koupil jsem stavebnici.

Sestavení - venkovní jednotka

Při stavbě jsem postupoval podle návodu od BTV. V návodu je vše krok po kroku popsané. Trochu mě zmátlo, že jsem měl jinak popisy na diplexeru, pak jsem nepřišel na to, kde vlastně mám přerušit spoj od LMX2325, ale na webu OK1VM to je dobře vyznačené. Jinak je dodaný návod velice pěkně zpracovaný, je tam vše podrobně popsáno a velkým pomocníkem jsou kvalitní fotky s vysokým rozlišením, kde není problém při velkém zvětšení přečíst hodnotu součástky. S pájením diod BAR64 jsem měl docela problém, spoj je dělaný na větší pouzdro. Většina diod se dá připájet do trochu jiného místa, kde jsou spoje blíž a není to problém. Tam kde jsou spoje daleko od sebe se mi pořád nedařilo, až jsem zkusil ze zbytku kuprextitu strhnout kousek Cu folie a ustřihnout z ní takový pásek. Pinzetou jsem ho přiložil tam kde chyběla Cu cesta a už to šlo bez problémů zapájet. Nastavení Cu fólií je pouze u jednoho vývodu.

Ve stavebnici jsem neměl kapacitní trimr a v místí prodejně jsem sehnal pouze nižší kapapacity 3 - 27 pF. Který byl asi trochu větší než měl být originál, tak jsem ho jedním vývodem připájel na uvolněnou plošku od C650 a druhým na desku s krystalem. Propojovací vodiče jsem použil nejtenčí, co jsem doma našel. Před sestavením jsem je přilepil neagresivním silikonem (Dow Corning DC 3140). Poté jsem posuvkou odměřil místa, kde vedou vodiče a vyřezal do krytu orvory.

Sestavení - vnitřní jednotka

Doplnil jsem relátko TQ-5, protože na pinu PTT je napětí přibližně 12 V a nechtěl jsem to přímo spojit s pinem PTT v FT-817. Místo konektoru cinch jsem použil pětikolík stejně jako na XVRT na 70 MHz.

Naladění

Na co mi stačil voltmetr jsem změřil a pak jsem HR3A předal Lukášovi OK1PLF, aby mě RIG naladil. Takže díky! Při ladění se zjistilo, že z toho jdou hrábě. Problém byl v nedostatečné izolaci přepínače RX-TX. Po odpojení C634 se XVRT začal chovat lineárně. Jako první mě napadlo, že jsem poškodil pin diody příliš dlouhým pájením. Napsal jsem Oldovi OK2ER o nové. Olda mě přesměroval na OK2MMO, který mě je zdarma poslal. Takže Dík. Na další pájení pindiod jsem si pořídil takovou tu samolepící Cu pásku na opravu plošných spojů. Teď už jsem diody zapájel rychle dobře a napoprvé. Lukáš si také stěžoval, že při přepínání RX - TX mu spektrák hlásí "over load", ale bez připojené FT-817 to nedělá. Dodělal jsem sequencer, který je samostaně popsán. Znovu jsem předal XVRT Lukášovi na ladění. Hrábě zůstali, ale už spektrák nehlásil overload při přepínání RX-TX. Lukáš jestě ověřil RX v terénu s odpojenou TX částí. Na 88 Km slyšel maják OK0EL. Rozhodl jsem se, že doplním vypínání napájení RX a TX části a odstraním desky blokování předpětí. Navrhl jsem malou DPS s elektonickým vypínačem. V TX části jsem přerušil cesty na PCB vedoucí k prokovce u C662 a R708 a doplnil jsem svoji desku. V RX části se mě nepodařilo identifikovat Q25, Q26, Tyto tranzistory mají na GATE přivedené záporné napětí. Docela jsem měl obavy, co se stane, pokud odpojím pouze kladnné napětí. Připojil jsem osciloskop a zjistil jsem, že kladné napětí se připojuje se spoždění. Rozhodl jsem se, že zápodné napětí nechám trvale a vypínat budu pouze kladnou větev. Za kondenzátorem C2 jsem přerušil cestu od obvodu U2 a dopnil moji destičku. Mezi Kladnou a zápornou částí je odporový dělič, přes který by se dostávalo záporné napětí do kladné části. Proto jsem doplnil diodu BAT48. Po těchto úpravách XVRT přestal kmitat a hrábě zmizely. Docela dost jsem komunikoval s Michalem OK1VM. Takže díky za pomoc. Zjistil jsem rozdíl v Q47 a Q 27. Michal tam má BFP181 a já BFP420. BFP420 májí vyšší zisk, předpokládám, že tím vznikl problém s kmitáním. Vypadá to docela jednoduše, ale zabralo mi to dost času.

Schéma DC ON/OFF Deska Osazení zhora

Provoz

První QSO se mě podařilo s Honzou OK1IA, když jsme si testovali RIG před MWC. Předtím jsem měl ve stejném stavu HR3A na 1. a 2. Subregionale, ale bez ON4KST se mě nepovedlo žádné QSO. Na MWc mám rekord 5 QSO.

Závěrem

HR3A se mě fakt líbí, ten přínos v tom pásmu je dost vidět. Předpokládám, že všichni, kdo uvedli ANT FLAT a PWR 0,1 W mají HR3A a to je většina CALL.

Odkazy

web BTV - web OK1VM - sestavení HR3A - sequencer