XVRT 28/70 MHz

Největší radost je z navázání spojení na vlastnoručně vyrobené zařízení, rozhodl jsem se , že něco postavím. Padlo to na XVRT na 70 MHz. Vlastní XVRT je OE9PMJ 28/50 MHz který přepočítal OZ2M na 28/70 MHz.

XVRT je umístěný v krabici od VR21, kde je použitý PA a ANT relé s PÍ článkem. Pí článek jsem nechal bez úprav, pouze mírně doladil. Z další VR21 jsem použil krabičku od PÍ článku pro rozdělení IF. Pí článek jsem zrušil, vylomil dvě přepážky a dodělal ATT - IF RX/TX. Relé je zapojené tak, aby bez napětí připojovalo TX část. Následuje další ATT - TX. Vše řídí sequencer podle Vládi OK1VPZ.

schéma ATT - IF RX/TX - schéma ATT - TX - Deska ATT - TX - Osazení ATT - TX

Vlastní modul transvertoru jsem se rozhodl postavit sám. Bez motání cívek by to nebylo ono. Na webu OZ2M k tomu je vše potřebné. Měl jsem docela problémy rozchodit oscilátor. Nejdřív fungoval správně. Po tom co jsem to na nějakou dobu odložil přestal kmitat. Povedlo se mě ho znovu rozkmitat, ale s mnoha parazity. Koupil jsem jiný krystal 14 MHz a rozkmital jsem ho na 3. harmonické. Kmital čistě, ale o 15 KHz níž. Nechal jsem udělat další krystal 42 MHz a ten chodí. U cívky L11 jsem navinul o 1 závit víc, C23, C24 jsem osadil hodnotou 120 pF. Při oživování jsem měl problémy s výstupním spektrem. Problém byl se směšováním 3x42-2x28=70.

Bylo velice důležité správně nastavit filtr s L9 a L10. Je to eliptický filtr. Původně jsem ho nastavoval na maximum signálu, ale po prostudování jeho amplitudové charakteristiky pomocí spektráku s tracking generátorem jsem ho nastavil tak, aby 126 MHz (3. harm 42MHz) vyšlo do místa maximálního útlumu.

Kostry NEOSID jsem koupil od firmy Elsy. Doporučuji koupit nějakou kostru a hlavně jádra navíc. Docela praskaj a pak to z kostry nejde vytočit. Z kostry bylo potřeba vytrhnout jeden pin. Po navinutí jsem vinutí zafixoval lakem.

PA jsem stejně jako OK1VM doplnil předpětím podle OK1VPZ. V krabici je potřeba trochu probrousit místo pro diody. První tranzistor BSY34 jsem zrušil. Vstupní balun jsem posunul a připojil přímo na kapacitní trimr. Následující cívce jsem přidal jeden závit. Proudy KT922 jsem nastavil na nejvyšší zisk. Vyšlo to na 17 a 41 mA.

PA jsem doplnil směrovou odbočnicí a Peak detektory, které jsou samostatně popsané.

Schéma předpětí - Deska předpětí - Osazení zhora předpětí - Deska směrová odbočnice

odkazy

transvertor OZ2M - web OK1VM - předpětí OK1VPZ - sequencer OK1VPZ - ELSY spol. s r.o. - Peak detektory OK1CJH